تاثیر نور آبی بر چشم

تاثیر نور آبی بر چشم


به جرات می‌توان گفت که اکثر ما زمان زیادی را صرف نگاه کردن به صفحه نمایش انواع دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلویزیون، گوشی هوشمند، تبلت و سیستم‌های بازی می‌کنیم. اما تاثیر نور آبی بر چشم و سلامت ما چگونه است؟

در این مقاله قصد داریم تاثیر نور آبی بر چشم را بررسی کنیم.

نور آبی چیست؟

قبل از پرداختن به تاثیر نور آبی بر چشم و سلامت، بهتر است اول بدانیم که نور آبی چیست. نور آبی یکی از چندین رنگ در طیف نور مرئی است. بقیه رنگ‌ها عبارتند از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی نیلی و بنفش. ممکن است آنها را با نام اختصاری ROY G BIV بشناسید.

این رنگ‌ها با هم نور سفیدی را می‌سازند که هنگام تابش خورشید (منبع اصلی نور آبی) می‌بینید. لامپ‌های فلورسنت و LED (دیود ساطع کننده نور) نیز نور آبی دارند. هر رنگ در طیف نور مرئی دارای طول موج و سطح انرژی متفاوتی است. نور آبی نسبت به رنگ‌های دیگر دارای طول موج کوتاه‌تر و انرژی بالاتری است.

برخی تحقیقات ارتباط بین آسیب چشم و نور آبی را موج کوتاه با طول موج‌های بین ۴۱۵ تا ۴۵۵ نانومتر نشان دادند. بیشتر نور ال‌ای‌دی‌های مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌ها و تبلت‌ها دارای طول موجی بین ۴۰۰ تا ۴۹۰ نانومتر هستند.

طول موج نور آبی

هر چه موج طولانی‌تر باشد، انرژی کمتری را منتقل می‌کند. نور آبی دارای امواج بسیار کوتاه و پر انرژی است که در واقع، فقط کمی طولانی‌تر و کمتر از امواج UV. امواج ماوراء بنفش که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست بسیار کوتاه هستند. کارشناسان بهداشت نسبت به اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش که می‌تواند به پوست و چشم شما آسیب برساند، هشدار داده‌اند. امواج نور آبی با انرژی بالا تقریبا به همان اندازه قدرتمند هستند که حاکی از تاثیر نور آبی بر چشم بصورت منفی است.

تاثیر نور آبی بر چشم

چشم شما مجهز به ساختارهایی است که در برابر انواع نور محافظت می‌‌کند. به عنوان مثال، قرنیه از شبکیه حساس به نور در پشت چشم در برابر اشعه‌های مضر UV محافظت می‌کند. این ساختارها نمیتوانند نور آبی را دور کنند. در واقع شما روزانه در معرض مقدار زیادی از نور آبی هستید (نور آبی طبیعی خورشید بسیار بیشتر از مقدار هر دستگاهی است.). با این وجود، برخی از کارشناسان سلامت چشم نگرانی خود را در مورد قرار گرفتن در معرض نور آبی از صفحه‌نمایش‌ها و دستگاه‌های دیجیتالی ابراز کرده‌اند. این به دلیل آن است که مردم زمان زیادی را صرف استفاده از آنها در فاصله نزدیک می‌کنند.

یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۲۰ در مجله چشم پزشکی هند نشان داد که برای مثال در طول قرنطینه COVID-19، ۳۲٫۴ درصد از جمعیت ۹ تا ۱۱ ساعت در روز از یک دستگاه ساطع کننده نور آبی استفاده می کردند. ۱۵٫۵ درصد دیگر ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز از این دستگاه ها استفاده می کردند. این افزایش قابل توجه احتمالا به دلیل تغییر در نحوه کار افراد بود.). تحقیقات به نظر نمی‌رسد که نگرانی در مورد آسیب چشم نور آبی را تایید کند.

در حالی که برخی از مطالعات حیوانی نشان دادند که نور آبی می‌تواند به سلول‌های شبکیه آسیب برساند، پزشکان چشم می‌گویند که شواهد کمی وجود دارد که نور آبی به شبکیه چشم انسان آسیب می‌رساند. یکی از استثناهای اخیر: پزشکان گزارش دادند که زنی که از ماسک صورت LED برای بهبود پوست خود استفاده کرده بود، بعد از آن دچار انحراف دید و ضایعه شبکیه شده است.

با این حال، دشوار است که بگوییم نور آبی، نور قرمز یا نور مادون قرمز باعث این آسیب شده است زیرا ماسک صورت شامل هر سه مورد می شود. محققان منبع معتبر اشاره می‌کنند که از آنجایی که دستگاه‌های LED نسبتا جدید هستند، هیچ مطالعه طولانی‌مدتی برای اندازه‌گیری اینکه نور آبی ممکن است در طول عمر شما با چشمان شما انجام دهد، وجود ندارد.

خطرات و عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض نور آبی

در حالی که تحقیقات فعلی نشان می‌دهند که نور آبی از صفحه‌های نمایش احتمالا خطر جدی برای چشم شما ایجاد نمی‌کند، خطرات دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در اینجا نگاهی سریع به خطرات و فواید امواج نور آبی داریم.

نور آبی و خستگی دیجیتال چشم

استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی برای مدت طولانی می‌تواند منجر به خستگی دیجیتال چشم شود. یک منبع معتبر نشان می‌دهد که وقتی افراد از کامپیوتر، لپ‌تاپ و سایر دستگاه‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند، کمتر از حد معمول پلک می‌زنند. پلک زدن کمتر به معنای رطوبت کمتر است. هنگامی که چشمان شما از خیره شدن به صفحه‌ای که نور آبی ساطع می‌کند خسته می‌شود، ممکن است خشکی و تحریک شدن چشم‌ها به همراه سردردو ماهیچه‌های صورت خسته را تجربه کنید.

نور آبی راحت‌تر از سایر نورهای مرئی دیگر پخش می‌شود و ممکن است تمرکز چشم شما را هنگام دریافت نور آبی دشوار کند. درعوض، چشم شما ممکن است نور آبی را به عنوان استاتیک بینایی با تمرکز ضعیف هضم کند. این کاهش کنتراست ممکن است پردازش نور آبی را برای چشم شما دشوارتر کند و خستگی چشم را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات زیادی برای تأیید اینکه نور آبی مستقیماً منجر به خستگی چشم می شود وجود ندارد.

تاثیر نور آبی بر خواب

قرار گرفتن در معرض نور آبی قبل از خواب نیز می‌تواند الگوهای خواب را مختل کند زیرا بر زمان تولید ملاتونین در بدن تأثیر می گذارد. حسگرهای نور در چشمان شما و حتی در پوست شما می‌توانند تفاوت بین امواج نور آبی شدید نور روز روشن و رنگ های گرم تر و قرمزتر را که نشان دهنده پایان روز است را درک کنند. هنگامی که نور اطراف شما به آن سایه‌های غروب آفتاب می‌رسد، حسگرهای چشمان شما بدن شما را وادار می کنند تا ذخایر طبیعی ملاتونین، هورمون خواب آور را آزاد کند.

در طول روز، نور آبی ما را بیدار می‌کند. اما قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور آبی در اواخر شب از طریق تلفن، تبلت می‌تواند خوابیدن را دشوار کند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود که دو تا سه ساعت قبل از رفتن به تخت سعی کنید زمان استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی خود را محدود کنید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که وقتی افراد در ساعات عصر در معرض نور آبی قرار می‌گیرند، بدن آنها ملاتونین زیادی ترشح نمی‌کند و چرخه خواب آنها مختل می‌شود. بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۹، زمانی که نور آبی چرخه خواب شما را مختل می‌کند، مشکلات دیگری مانند دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و اختلالات خواب را ایجاد میکند.

فواید نور آبی برای سلامتی

قرار گرفتن در معرض نور آبی چندین مزیت مهم برای سلامتی دارد.

  • به شما کمک می کند هوشیار بمانید

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند زمان واکنش شما را افزایش دهد و هنگامی که در اوج عملکرد خود در روز نیستید، هوشیاری شما را تحریک کند.

  • تقویت حافظه و عملکرد شناختی

یکی از تاثیرات نور آبی تقویت حافظه است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که شرکت کنندگانی که یک دوره ۳۰ دقیقه‌ای در نور آبی قرار داشتند، از حافظه کلامی و عملکرد بهتری نسبت به سایر شرکت کنندگان در نور رنگ گرم برخوردار بودند.

  • کمک به برخی از بیماری‌های پوستی

یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان داده است که نور آبی باکتری‌های تولید کننده آکنه را می‌کشد و التهاب در جوش‌های آکنه را کاهش می‌دهد. یک نکته مهم: اگر می‌خواهید دستگاه‌های نور آبی را در خانه امتحان کنید، مطمئن شوید که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را انتخاب کرده‌اید.

نحوه محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور آبی

  • استراتژی ۲۰/۲۰/۲۰

هنگامی که از یک دستگاه دیجیتالی استفاده می‌کنید، هر ۲۰ دقیقه یکبار توقف کنید تا روی اشیایی که حدود ۲۰ فوت (۶۱ متر) دورتر هستند تمرکز کنید. قبل از اینکه به تماشای نزدیک خود بازگردید، آن اشیاء را به مدت ۲۰ ثانیه مطالعه کنید. این کار تاثیر نور آبی بر چشم را کاهش میدهد.

  • چشمان خود را مرطوب نگه دارید

قطره‌های چشمی مانند اشک مصنوعی و استفاده از دستگاه بخور سرد در اتاق راه‌های خوبی برای جلوگیری از خشکی و تحریک چشم‌های شما در هنگام استفاده از دستگاه‌های ساطع کننده نور آبی هستند.

  • نور آبی را روی صفحه نمایش خود تنظیم کنید

 برای کاهش تاثیر نور آبی بر چشم و خطر خستگی چشم و اختلال خواب، ممکن است بخواهید صفحه نمایش خود را در حالت “شیفت شب” با زنگ‌های گرم تنظیم کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *