ایده نورپردازی خانه

ایده نورپردازی خانه


اگر شما هم برای روشنایی درهر یک از اتاق‌های خانه خود یک لامپ بزرگ دارید، دیگر وقت آن است که با استفاده از ایده نورپردازی خانه در این مقاله تغییراتی را برای نورپردازی انجام داده تا زیبایی و آرامش بیشتری را در اتاق خود ایجاد کنید. منظور از “یک لامپ بزرگ” معمولا همان حباب لامپ بزرگ درست در وسط سقف اتاق است که میتواند از جوانب مختلفی آزاردهنده باشد.

با استفاده از چراغ‌های کوچکتر که لزوما روی سقف نصب نمیشوند میتوانید زیبایی اتاق را بازسازی کرده و کنترل بیشتری بر روحیه دکوراسیون آن داشته باشید. در اینجا دلیل جایگزینی یک چراغ بزرگ سقفی را با چراغ‌های کوچکتر به همراه جدیدترین ایده نورپردازی خانه را آورده‌ایم و درباره آنها توضیح میدهیم.

چرا باید چراغ بزرگ سقفی را جایگزین کنیم؟

چراغ‌های بزرگ در سقف اتاق ممکن است برخی مشکلات را ایجاد کنند که باعث می‌شود مناسب نباشند. یکی از این مشکلات این است که چراغ بزرگ یک منبع متمرکز است که به فضا یا سبک اتاق جلوه‌ی خاصی به فضا ندهد. در اتاق‌هایی که سقف آنها کوتاه است این نوع نورپردازی باعث کوچک دیده شدن فضا خواهد شد. همچنین چراغ بزرگ در سقف ممکن است نور را به صورت یکنواخت در اتاق پخش نکند و موجب ایجاد سایه‌ یا نواحی تاریک‌تر در برخی نقاط اتاق می‌شود.

برای حل این مسائل و ایجاد نورپردازی بهتر، باید از ایده نورپردازی خانه الهام بگیرید. می‌توانید از چندین چراغ کوچکتر به جای یک چراغ بزرگ استفاده کنید. منابع نوری چند لایه واقعا به بهترین وجه به زیبایی فضای خانه شما کمک خواهند کرد. استفاده از لامپ‌های مختلف در نقاط مختلف اتاق، استفاده از نورپردازی‌های دیواری، نصب لامپ‌های میزی یا آباژورها و حتی نورپردازی‌های پنهان شده در سقف می‌تواند نورپردازی کامل و مطلوبتری را فراهم کند.

با ترکیب متناسب انواع نورها و اجزای نورپردازی، می‌توانید فضایی راحت، دلنشین و با جذابیت بیشتری را خلق کنید که با سلیقه شما و نیازهای فضا سازگار باشد.

نمونه یک چراغ بزرگ در مرکز سقف
نمونه یک چراغ بزرگ در مرکز سقف

۱۰ ایده نورپردازی خانه

استفاده از ایده های نورپردازی‌ خانه می‌تواند اتاق را زیباتر و دلنشین‌تر کند حتی بدون یک چراغ متمرکز در وسط سقف. در زیر چند ایده برای نورپردازی خانه بدون استفاده از چراغ مرکزی آمده است:

  • نورپردازی دیواری

استفاده از لوسترهای دیواری یا نورپردازی‌هایی که به طور مستقیم به دیوار نصب می‌شوند، می‌تواند جایگزینی مناسب برای چراغ سقفی باشد. این ایده نورپردازی خانه همچنین می‌توانند جلوه‌ی زیبایی به دکوراسیون داخلی اتاق بدهند.

  • لامپ‌های پنهان شده

 نورپردازی‌ با LED یا روشنایی‌های پنهان شده که در حاشیه‌ها یا زیر مبلمان، رفت و برگشت یا در سقف نصب می‌شوند، می‌توانند نوری فراگیر و زیبا به اتاق ببخشند.

  • چراغ خواب یا اباژور ایستاده

چراغ خواب‌های ایستاده معمولا بلند هستند پایه آنها روی زمین قرار می‌گیرد و به یک پریز وصل می‌شوند. کافی است کلید آن‌ را بچرخانید تا اتاقتان به زیباترین شکل روشن شود – یا اگر لامپ‌های هوشمند خریداری کرده‌اید، از تلفن یا بلندگوی هوشمند خود برای کنترل روشنایی لامپ خود استفاده کنید.

آنها به دلیل ظاهر باریک خود برای قرار دادن پشت مبلمان، در گوشه‌ها یا سایر فضاهای تنگ عالی هستند و می‌توانند نور را در جهات مختلف توزیع کنند. همچنین شما می‌توانید یک اباژوررا در نزدیکی آینه برای حداکثر روشنایی استفاده کنید.

  • چراغ ایستاده قوسی

یکی دیگر از ایده نورپردازی خانه که به زیبایی محیط می‌افزاید نورپردازی با چراغ ایستاده قوس دار است. انواع مختلفی از چراغ‌ خواب‌های ایستاده وجود دارد، اما یک چراغ ایستاده قوسی واقعا حال و هوا خوبی را ایجاد می‌کند. قوس بزرگ و شیک این نوع چراغ به شما امکان هدایت نور را به نقطه وسط اتاق میدهد تا در کانون توجه قرار گیرد. این نوع چراغ همچنین برای مطالعه نیز کاربردی است.

چراغ ایستاده قوس دار
چراغ ایستاده قوس دار
  • نورهای ال ای دی

نوارهای LED برای برجسته کردن اتاق‌های تاریک با نور کم برای لذت بردن از تماشای یک فیلم در شب عالی هستند. اگر آشپزخانه شما فاقد روشنایی است، نوارهای LED مخصوصا برای نورپردازی زیر کابینتی مناسب هستند که میزهای شما را روشن می کند. برای نصب این نوارها نیازی به سوراخ کردن اجسام ندارید. فقط لایه پشتی چسب را جدا کنید، نوارخود را به آرامی بچسبانید، کار تمام است. البته باید در نظر داشته باشید که روشن کردن کامل اتاق با این نوارها تقریبا غیرممکن است و جزو منبع نور ثانویه میباشند.

  •  ریسه

مانند نوارهای LED، ریسه‌ها معمولا به عنوان منبع نور ثانویه به جای منبع نور اولیه شما بهترین کار را دارند. آنها معمولا برای برجسته کردن قاب درها و پنجره‌ها یا فضاهای بالای کاناپه، تخت و مبلمان بزرگ بهترین هستند.

البته ممکن است نخواهید قاب پنجره یا لبه‌های اتاق خود را در تمام طول سال با این ریسه‌ها بپوشانید، اپس بنابراین میتوانید از سایر ایده‌ها استفاده کنید. مانند پیچیدن یا چیدن هنرمندانه آن‌ها روی شومینه در میان عکس‌ها یا گیاهان می‌تواند توجه را به سمت شومینه شما جلب کند و در عین حال مقداری نور محیط را به آن اضافه کند.

  • ریسه‌های پشت تلویزیون 

یکی دیگر از ایده نورپردازی خانه نور در پشت تلویزیون به شیک کردن فضای شما کمک می‌کند. از نوارهای ریسه‌های LED که در رنگ‌های مختلف تولید میشوند و برخی از آنها بصورت هوشمند بر اساس صداهای تولیدی از تلویزیون حین بازی یا دیدن فیلم تغییر رنگ میدهند.

  • چراغ نئونی

چراغ‌های نئونی بصورت ریسه‌ای در شکل‌های هنری نامحدودی مختلفی تولید میشوند که میتواند زیبایی اتاق شما را چند برابر کند.

  • چراغ‌ خواب رومیزی

یکی دیگر از منابع نور، چراغ‌ خواب رومیزی است که می‌توانند فضاهایی را که سایر چراغ‌ها به آن نمی‌رسند روشن کند. اگر در حال مطالعه یا کار هستید، آنها همچنین برای ایجاد روشنایی مناسب عالی هستند. با این حال، از آنجایی که نقش آنها روشن کردن سطوح کوچکتر با مقدار متوسط ​​​​نور است، ممکن است بخواهید برخی از ایده های نورپردازی دیگر را برای اتاق‌های بدون چراغ سقفی در نظر بگیرید.

  • پروژکتور کهکشانی

یکی از بهترین ایده نورپردازی خانه نورپردازی با این چراغ است. با استفاده از پروژکتور کهکشانی، دیوار و سقف اتاق شما با نماهای ستاره‌ها و کهکشان‌ها روشن میشود و تصاویری خیره‌کننده از کهکشان‌های کامل دریافت خواهید کرد. این نور چند رنگ، اتاق شما بدون چراغ‌های سقفی به فضایی کاملا فراگیر تبدیل می شود.

چراغ کهشکانی
چراغ کهشکانی

با ترکیب این ۹ ایده نورپردازی خانه، می‌توانید یک فضای نورپردازی زیبا و دلنشین بدون استفاده از چراغ مرکزی در وسط سقف خلق کنید. همچنین، این ترکیبات می‌توانند به سلیقه شما و نیازهای خاص فضا منطبق شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *