نورپردازی و روشنایی پارکینگ

نورپردازی و روشنایی پارکینگ


امروزه با افزایش جمعیت، نیاز به ساخت پارکینگ برای خودروها نیز بیشتر شده است. یکی از نکات مهم در این پارکینگ‌ها روشنایی آن است. نورپردازی و روشنایی پارکینگ‌ها بصورت اصولی با هدف افزایش امنیت فضای پارکینگ و افزایش وضوح دید قابل اهمیت است.

با انتخاب ارتفاع، تعداد چراغ، محل قرارگیری پایه‌های روشنایی و زوایای تابش نور می‌توانید طرحی را برای نورپردازی و روشنایی پارکینگ خود طراحی کنید که پوشش نوری بهینه را فراهم کند. استفاده از فناوری LED نیز هزینه‌های انرژی را کمتر می‌کند.

قبل از ورود به مرحله طراحی برای نورپردازی و روشنایی پارکینگ خود، توصیه می کنیم ابتدا درباره محیط خود تحقیق کنید. این اطلاعات معمولاً در اختیار صاحبان املاک تجاری قرار می گیرد و باید در نظر گرفته شود. با در نظر گرفتن این اطلاعات می‌توانیم به تصمیم‌گیری برای بهترین ارتفاع نصب بپردازیم.

انواع نورپردازی پارکینگ

نورپردازی پارکینگ می‌تواند به چندین شکل مختلف انجام شود، از جمله:

  • نورپردازی عمومی

این نوع نورپردازی، مهمترین نوع روشنایی در پارکینگ است، چراکه روشنایی کلی فضای عمومی پارکینگ را فراهم میکند و باعث راحتی در دید رانندگان میشود. در نورپردازی عمومی معمولا از چراغ‌های سقفی توکار و روکار استفاده میشود.

  • نورپردازی وظیفه‌ای

نورپردازی وظیفه‌ای بصورت متمرکز در نقاطی که به نور بیشتر نیاز دارد انجام شده و معمولا از چراغ‌های آویز استفاده میشود.

  • نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی در قسمت‌هایی از پارکینگ که نیاز به تاکید و جلب نگاه دارد استفاده میشود.

ترکیبی از این انواع نورپردازی نیز ممکن است برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب استفاده شود. برای انتخاب مناسب‌ترین نورپردازی برای پارکینگ خود، بهتر است با مشاوران نورپردازی و مهندسان مشورت کنید.

انتخاب ارتفاع مناسب برای نورپردازی و روشنایی پارکینگ

ارتفاع نصب برای روشنایی پارکینگ معمولا می تواند از ۳ متر تا ۱۰ متر متغیر باشد. اندازه پارکینگ برای تعیین ارتفاع توصیه شده پایه‌های روشنایی استفاده می شود. فضاهای پارکینگ بزرگتر مستلزم استفاده از پایه‌های بلندتر و بالعکس هستند.

فاصله پایه‌های روشنایی از هم چقدر باشد؟

پس از تعیین ارتفاع نصب، می توانید در مورد فاصله پایه‌ چراغ روشنایی های خود تصمیم بگیرید. یک قانون کلی که باید رعایت کنید این است که هرچه ارتفاع پایه‌های شما بیشتر باشد، به پایه‌های کمتری نیاز خواهید داشت. برای مثال، در مناطق پرجمعیت مانند شهر، باید تعداد پایه‌ها زیاد و فاصله آنها از هم کم باشد، در حالی که در منطقه کم جمعیت‌تر مانند روستاها، تعداد پایه‌ها کم و باید از هم فاصله داشته باشند.

اصول نورپردازی و روشنایی پارکینگ

نورپردازی در پارکینگ باید بصورتی انجام شود که در کف آن، نور موجب خیرگی نشود. همچنین قسمت دیوارها نیز باید بصورت اصولی روشن شوند تا محیطی زیبا ایجاد کرده و همچنین باعث دیده شدن دیوارها با وضوح بیشتر شوند. ستون‌های پارکینگ نیز برای دیده شدن بهتر و جلوگیری از برخورد ماشین با آن‌ها مستلزم روشنایی ملایمی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *