اشتباهات رایج نورپردازی خانه

اشتباهات رایج نورپردازی خانه


نور یکی از عناصر حیاتی در زیباسازی خانه است که باید در نظر گرفته شود. هر خانه به یک روشنایی متناسب با نیازهای فردی هر صاحب خانه نیاز دارد. در اینجا ما اشتباهات رایج نورپردازی خانه را شناسایی کرده‌ایم که صاحبان خانه‌ معمولا در فرآیند ساخت و ساز یا بازسازی خانه‌های خود با آن مواجه می‌شوند. پس از خواندن این مقاله، امیدواریم به شما در تحقق یک روشنایی مناسب برای خانه شما کمک کند.

۱٫ نداشتن نور طبیعی

استفاده از نور طبیعی خورشید برای روشنایی خانه بسیار مهم است و باید استفاده از آن را در هر اتاق به حداکثر برسانید. نور طبیعی خورشید به بدن ما کمک می کند تا هورمون‌های تنظیم کننده بدن را تولید کند که ریتم شبانه روزی ما را متعادل نگه می‌دارد و روشنایی خانه را در طول ساعات روشنایی دوچندان می‌کند.

۲٫ استفاده از یک منبع نوری

یکی از رایج‌ترین اشتباهات نورپردازی خانه استفاده از یک منبع نوری برای هر اتاق است. تکیه بر یک منبع نوری واحد که معمولا یک لامپ سقفی بزرگ است، اغلب منجر به محیطی نامطلوب و کسل کننده می‌شود که می‌تواند چشمان را خسته کند. همچنین استفاده از این نوع چراغ‌ها در صورتی که بسیار پر نور باشند باعث خیرگی می‌شود. توصیه ما برای ایجاد یک روشنایی مطلوب، استفاده از منابع نوری کوچکتر و مخفی است.

۹ ایده برای نورپردازی خانه را بخوانید.

۳٫ استفاده بیش از حد از چراغ‌های توکار

یکی دیگر از اشتباهات رایج نورپردازی خانه، استفاده بیش از حد از چراغ‌های توکار در سراسر سقف است. استفاده از یک ردیف چراغ توکار آسان است اما نتیجه آن مطلوب نیست.

۴٫ فکر نکردن در لایه ها

نورپردازی که بصورت لایه‌ای نباشد نیز یکی دیگر از اشتباهاتی است که هنگام ایجاد نورپردازی در خانه انجام می‌شود. نورپردازی موثر به چندین لایه نور نیاز دارد که مکمل یکدیگر باشند تا وظایف مختلف را انجام دهند. اکثر خانه‌ها به سه نوع روشنایی اساسی نیاز دارند: محیطی، وظیفه‌ای و تاکیدی.

  • نور محیطی نور کلی است که پایه و اساس اتاق را تنظیم می‌کند. متاسفانه بسیاری از خانه‌ها فقط دارای این لایه نورپردازی هستند. در حالی که نور محیط برای فعالیت‌ کافی است، اما برای فعالیت‌هایی مانند مطالعه، کار یا آشپزی کافی نیست. اینجاست که روشنایی وظیفه‌ای باید اجرا شود.
  • نورپردازی وظیفه‌ای نور متمرکزی است که به سمت یک نقطه کانونی کوچکتر هدایت می‌شود. نورپردازی به ویژه برای فعالیت‌هایی مانند آشپزی، مطالعه و آرایش کردن مفید است.
  • نورپردازی تاکیدی نوع دیگری از نورپردازی متمرکز است که برای برجسته کردن ویژگی‌های محیط مانند خطوط معماری یا آثار هنری استفاده می‌شود.

وقتی لایه‌های نورپردازی محیطی، وظیفه‌ای و تاکیدی با هم ترکیب شوند، نتیجه یک چیدمان نوری بسیار پویاتر، جالب‌تر و کاربردی‌تر است. با مخلوط کردن انواع چراغ‌های سقفی، لامپ‌های رومیزی یا زمینی، چراغ‌های دیواری و چراغ‌های آویز، چراغ‌ها را در ارتفاع‌های مختلف لایه بندی کنید.

۵٫ توجه نکردن به سایه‌ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج نورپردازی خانه بی توجهی به ایجاد سایه است. هرجا نور باشد سایه هم هست. نصب یک چراغ در نقطه اشتباه می‌تواند باعث مشکلات شود. به عنوان مثال، قرار دادن نور بالای سر به طور مستقیم بالای سرتان در حمام می‌تواند روی صورت شما سایه بیاندازد و اصلاح و آرایش کردن را دشوار کند. به طور مشابه، تکیه بر یک منبع نور در اتاق مطالعه می‌تواند باعث ایجاد سایه روی میز شما شود و دچار خستگی چشم شوید. می‌توانید مشکل سایه‌ را با استفاده از نورپردازی‌هایی مانند چراغ‌های دیواری، چراغ‌های رومیزی، و چراغ‌های زیر کابینت حل کنید.

۶٫ بی توجهی به تناسب عناصر خانه به روشنایی

خرید وسایل روشنایی مانند لوستر یا چراغ های آویز به صورت مجزا، بدون فکر به چگونگی ترکیب همه عناصر خانه برای ایجاد یک تصویر بزرگ اشتباه است. به عنوان مثال، یک لوستر غول پیکر بر روی یک میز ناهار خوری کوچک باعث می‌شود که اتاق نامتناسب به نظر برسد. توصیه می‌کنیم برای خرید این محصولات همه موارد را اندازه‌گیری کنید و به حدس‌ها تکیه نکنید زیرا وسایل روشنایی اغلب در نمایشگاه نورپردازی ما کوچکتر به نظر می‌رسند.

۷٫ صرفه جویی در دیمر

دیمرها ممکن است در ابتدا مانند لوازم جانبی غیر ضروری به نظر برسند که هزینه‌های غیر ضروری را به خانه شما اضافه می‌کنند، اما بهترین راز طراحی نور هستند. آنها به شما این امکان را می‌دهند که نور خود را در تمامی ساعات شبانه‌روز، برای رویدادهای مختلف و حالت‌های مختلف کنترل کنید. دیمر ساده‌ترین راه برای ایجاد فضای عالی برای هر مناسبت است.

از این اشتباهات رایج نورپردازی خانه که همیشه باید هنگام طراحی چیدمان نورپردازی خانه خود از آنها اجتناب کنید تا خانه‌ای زیباتر با نورپردازی اصولی داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *