برج‌های نور معمولا به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم میشوند. این برج نور، همانطور که از نامش پیداست، سازه‌ای است که حرکت نمیکند. منظور از متحرک بودن برج نور، حرکت سبد یا هد دایره‌ای شکل آن در قسمت بالایی است که لامپ‌ها روی آن قرار میگیرند. در ایران این نوع برج رایج‌تر از برج روشنایی متحرک است.

برج نور ثابت برای تامین نور در محیط‌های وسیع فضای باز مانند زمین‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برج‌ها در محل‌هایی که به نور موقت (مانند صحنه فیلمبرداری) یا دائمی (مانند میادین) نیاز دارند، نصب می‌شوند.

در مقاله‌ای قبل‌تر درباره انواع برج‌ روشنایی (برج نور) بطور صحبت کردیم. در این مقاله سعی داریم همه چیز را درباره برج نور ثابت توضیح دهیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کاربرد برج نور روشنایی

برج نور ثابت مانند دیگر انواع برج‌ها برای ارائه روشنایی به محوطه‌های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا مکان‌هایی مانند پارک‌ها، میادین، پارکینگ‌های روباز مراکز تجاری، استادیوم‌های ورزشی، پالایشگاه و فرودگاه‌ها از برج نور استفاده میکنند.

علاوه بر ارائه روشنایی، بدلیل پخش نور بسیار بالایی که دارد قادر به فراهم کردن امنیت در محوطه است تا شهروندان در کمال آرامش بتوانند در شب از محوطه بهره ببرند.

این سازه بسیار بلند معمولا از چراغ‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که نور را به اطراف منتشر می‌کنند و برای مدت طولانی استفاده می‌شوند.

روشنایی فرودگاه توسط برج نور
روشنایی فرودگاه توسط برج نور

مزایا و معایب برج دکل روشنایی ثابت

برج‌های نور ثابت با پخش نور بالا در مکان‌های وسیع دارای مزایا و معایبی هستند که در اینجا آن‌ها را بررسی میکنیم.

مزایا

 • تامین نور مداوم: یکی از مزایای اصلی برج نور ثابت این است که نور را به صورت مداوم و پایدار در محیط ارائه می‌دهند. این امر به عنوان منبع نور اصلی در مکان‌هایی که نیاز به نور دائمی دارند، مهم است.
 • افزایش امنیت: برج‌های نور ثابت می‌توانند مناطق را در شبانه‌روز نورانی کرده و افزایش امنیت را تضمین کنند. این امر از نظر افراد و مواد ارزشی اهمیت دارد.
 • استفاده آسان: نصب و استفاده از برج‌های نور ثابت به راحتی انجام می‌شود و نیاز به تنظیمات پیچیده و تعمیر و نگهداری کمی دارد. این امر باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و عملیاتی می‌شود.

معایب

 • هزینه تعمیر بالا: برای تعمیر و تعویض پرژکتورهای برج، نیاز به بالابر است که باعث افزایش هزینه میشود. به همین دلیل بسیاری از مشتریان برج نور متحرک را ترجیح میدهند.
 • دارای آلودگی نور: برج‌های نور بدلیل داشتن نور بالا، در مکان‌هایی مانند پارک‌ها باعث ایجاد خیرگی میشوند.
 • محدودیت در تعداد پرژکتورهای: حداکثر تعداد پرژکتورهایی که میتوانند روی یک برج نور ثابت قرار گیرند ۲۴ است.
 • ایجاد نورافشانی نامناسب: بدلیل داشتن ارتفاع بسیار زیاد این برج‌های روشنایی، باعث ایجاد سایه گیاهان نیز میشوند.

همانطور که می‌بینید، برج‌های نور ثابت مزایا و معایب خود را دارند، و انتخاب استفاده از آنها باید با در نظر گرفتن شرایط و نیازهای خاص مکان و مورد استفاده صورت گیرد.

خیرگی
خیرگی

پوشش بدنه برج‌های نور ثابت

پوشش بدنه دکل‌های روشنایی میتوانند رنگ اپوکسی، رنگ آکلیدی و گالوانیزه گرم باشند. بدلیل اینکه این سازه در معرض انواع مختلفی از شرایط آب و هوایی است، نیاز به پوششی قوی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی دارد. نوع پوشش یکی از عوامل مهم در افزایش عمر مفید برج نور است. یک برج روشنایی با پوشش گالوانیزه گرم عمری مفید تا ۳۰ سال و با رنگ صنعتی عمری تا ۱۰ سال را دارد.

قیمت برج نور ثابت

قیمت برج‌های نور ثابت می‌تواند بسیار متغیر باشد و از عوامل مختلفی تاثیر بگیرد. این متغیرها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اندازه و ارتفاع برج: اندازه و ارتفاع برج نقش مهمی در تعیین قیمت دارد. برج‌های بزرگتر و بلندتر معمولاً هزینه‌های بیشتری دارند.
 • مشخصات تجهیزات: تجهیزات مورد استفاده در برج نور از جمله کابل‌ها، کنترل‌ها، سنسورها و تجهیزات جانبی دیگر نیز تاثیر دارد.
 • مکان نصب: مکان نصب برج نیز تأثیر دارد. این شامل مسائل مانند شرایط خاک، ارتفاع مکان نصب، انتقال تجهیزات و دسترسی به منطقه نصب می‌شود.
 • تعداد و نوع پرژکتور: هر برج نور ثابت تا حداکثر ۲۴ پرژکتور را حمل میکند که این تعداد و همچنین کیفیت آن‌های در میزان توزیع نور طبعا روی قیمت برج روشنایی تاثیر میگذارد.
 • نیازهای خاص محیط: برای مکان‌ها و برنامه‌های خاصی نیازهای خاصی ممکن است وجود داشته باشد که تجهیزات اضافی یا پیچیده‌تری را مورد نیاز کند.
 • نوع پوشش بدنه: گالوانیزه گرم بدلیل داشتن کیفیت بالاتر و یکی از عوامل موثر در افزایش طول عمر مفید برج دارای قیمتی بالاتر است.

با توجه به این متغیرها، نمی‌توان قیمت دقیق این برج را بدون اطلاعات بیشتر تعیین کرد. برای دریافت قیمت دقیق، با شرکت نیکامهر تماس بگیرید.

شماره تماس

۰۳۴۹۱۰۹۱۰۳۴

۴۱۴۴ ۲۹۲ ۰۹۲۱

2 دیدگاه

 • این مقاله خیلی برای من مفید بود! همه چیز درباره برج نور ثابت مثل مزایا و معایب , مشخصات فنی و قیمت بطور جامع و کامل نوشته شده و مقاله به زبان ساده و خوانا نوشته شده! من واقعا از خواندنش لذت بردم. برج روشنایی واقعا عالیه و میتونه فضا رو خیلی خوب روشن کنه! ولی در بعضی جاها بدلیل استفاده از پروژکتورهای زیاد خیرگی ایجاد میکنن. اما در کل برای فضاهای بزرگ مثل فرودگاه و پارکینگ عالین! ممنون برای به اشتراک گذاری این مقاله خوب!

 • این مطلب درباره برج نور ثابت اطلاعات بسیار مفیدی رو به من داد! بنظر من دکل روشنایی ثابت برای برج نوری با ارتفاع پایه کوتاه بهتر است تا مقرون به صرفه باشد و از نظر امنیتی هم مشکلی نداشته باشد. اطلاعات درباره قیمت نیز برای خرید برج نور ثابت بسیار جامع بود و مواردی که روی قیمت تاثیرگذار هستند مثل ارتفاع , مکان نصب , پروژکتور و نوع پوشش هم به خوبی توضیح داده شده است. ممنون برای انتشار این مطلب عالی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *