بهترین نور مطالعه در طول روز، نور خورشید است. اما در ساعات شب این کار بدون داشتن نورپردازی و روشنایی اصولی باعث ایجاد مشکلاتی مانند خستگی چشم میشود. همچنین بعضی از اتاق‌ها بدون پنجره میباشند و حتی در طول روز نیاز به چراغ دارند.

ویژگی‌های بهترین نور مطالعه به عوامل متعددی مانند رنگ نور، شدت نور و جهت تابش آن بستگی دارد. همچنین داشتن نور مناسب به افزایش تمرکز و راحتی چشم‌ها کمک میکند.

اگر قصد داشتن نور مطالعه مناسب را دارید، یا اگر هنگام مطالعه کردن چشمانتان خسته میشود یا احساس خشکی در چشمانتان حس میکنید، این مقاله برای شماست. در این مقاله سعی داریم بهترین نور مطالعه همراه با بهترین لامپ‌ را به شما معرفی کنیم.

بهترین نور برای مطالعه

نور طبیعی خورشید بهترین نوری است که می‌توانید برای مطالعه پیدا کنید زیرا رنگ‌ها و دمای رنگی که نور طبیعی را شامل می‌شود به اندازه کافی برای تمرکز روشن هستند اما آنقدر روشن نیستند که سردرد بگیرید.

حال در ساعات شب بهترین نور برای مطالعه نور مصنوعی است. در اینجا چند نکته درباره این نوع نور آوردیم:

  • نورپردازی یکنواخت:

هنگامی که در حال مطالعه هستید باید نور اتاق بصورت یکنواخت توزیع شود و تابش خیره کننده نداشته باشد. نورپردازی یکنواحت بدلیل روشن یا تاریک نبودن به افزایش تمرکز کمک میکند.

  • تابش نور از بالا به پایین:

فضای مطالعه شما باید از بالا روشن باشد تا به از بین بردن سایه ها و بازتاب‌های ناخواسته جلوگیری کند. بدون این که این نقاط تاریک مانع رمان مورد علاقه شما یا آن جلسات شلوغی در اواخر شب شوند، انجام همه چیز بسیار آسان تر است.

نکات مهم برای انتخاب بهترین نور مطالعه

برای تجربه کردن یک مطالعه راحت، نور اهمیتی بالایی دارد. نور مناسب باعث ایجاد انرژی بالا، تمرکز بیشتر و راحتی چشمان است. در اینجا چند نکته مهم برای داشتن محیط مطالعه مناسب را بررسی میکنیم:

  • دمای مناسب نور مطالعه

دمای رنگی نور (Correlated Color Temperature) ویژگی رنگ نور را توصیف کرده و با واحد کلوین (K) اندازه‌گیری می‌شود. دمای رنگی نور به نور گرم (زرد) و یک نور سرد (سفید و آبی) تقسیم میشود. این ویژگی نور اهمیت بسیاری برای تجربه مکان‌های مختلف و انجام فعالیت‌های مختلف دارد. بعنوان مثال نور زرد باعث آرامش میشود و برای مواقع استراحت مناسب است.

حال نور سفید یا زرد برای مطالعه بهتر است؟ نور سفید با دمای بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین (موجود در لامپ‌های ال ای دی و فلورسنت) بهترین نور مطالعه میباشد. این نوع نور نزدیک‌ترین رنگ را به خورشید دارد و تمرکز بیشتری‌ را ارائه داده و خستگی چشمان را کمتر میکند.

دمای نور
دمای نور
دمای نور
  • شدت تابش نور

شدت یک نور مناسب برای مطالعه به ویژگی‌های محیط مطالعه و نیازهای شما بستگی دارد. این شدت نور باید در حدی باشد که فقط صفحه مطالعه را روشن کند و در عین حال خیره کننده نباشد.

واحد اندازه‌گیری شدت نور لوکس است. هر لوکس مساوی با مقدار نور از فاصله یک متر بر یک متر مربع است. برای بیشتر اتاق‌های معمولی، توصیه می‌شود که شدت نور بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ لوکس باشد. اگر نیازمند تمرکز بیشتری هستید، می‌توانید از ۵۰۰ تا ۷۵۰ لوکس بهره‌برداری کنید. برخی از چراغ‌های مطالعه دارای تنظیم شدت نور هستند تا بتوانید میزان نور را به میزان مناسب برای فعالیت مطالعه‌تان تنظیم کرده و بهترین نور مطالعه را دریافت کنید.

نور از چه جهتی باید بتابد؟

زاویه تابش نور برای مطالعه بسیار مهم است و تاثیر زیادی بر راحتی و کارایی شما در مطالعه دارد. به عنوان قانون عمومی، زاویه تابش نور باید به نحوی تنظیم شود که نور به محتوای مورد مطالعه و به خصوص صفحه کتاب یا سطح مطالعه شما بیافتد و نباید سایه ایجاد شود. برای ایجاد چنین شرایطی باید نور را به نحوی تنظیم کرد که خلاف دست شما بتابد تا از ایجاد سایه جلوگیری شود.

زاویه تابش نور اهمیت زیادی در افزایش تمرکز و کاهش خستگی در چشم دارد. بهتر است نور به سمت صفحه مطالعه شما تابانده شود. این به معنای داشتن یک زاویه تابش نور در حدود ۳۰-۴۵ درجه نسبت به سطح کتاب از سمت راست یا چپ است. این زاویه به تابش نور به چشم‌ها بطور مستقیم جلوگیری کرده و تمرکز را افزایش میدهد.

همچنین بهتر از نور بصورت ملایمی از یک چراغ از بالا به سمت کتاب بطور یکنواخت بتابد.

تاثیرات نور مناسب بر مطالعه

نور مناسب برای مطالعه می‌تواند تاثیرات مثبت متعددی داشته باشد. یکی از این تاثیرات بر تمرکز شما است. نور مناسب نه تنها به چشم‌ها کمک می‌کند تا بهتر متمرکز شوید، بلکه همچنین بر تاثیر ذهنی و روحی شما تاثیر می‌گذارد.

همانطور که قبل‌تر گفتیم، نور سفید با دمای رنگی مناسب، از خستگی چشمی جلوگیری می‌کند. این به معنای این است که شما می‌توانید برای مدت زمان بیشتری بدون احساس خستگی چشمی مطالب را مطالعه کنید.

همچنین نور مناسب به چشم‌ها کمک می‌کند تا بهتر بر روی تصاویر و جزئیات متمرکز شوند. این برای فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز بر روی جزئیات دقیق دارند، مانند مطالعه و کارهای دقیق، بسیار مهم است.

نور روشن و مناسب می‌تواند انرژی شما را افزایش دهد و به شما احساس بیداری و تازگی بیشتری بدهد. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا به بهبود تمرکز خود بپردازید و وظایف خود را با دقت بیشتری انجام دهید.

به طور کلی، نور مناسب اهمیت زیادی برای تمرکز و کارایی دارد. بهترین نور مطالعه برای تمرکز به عنوان نور سفید با دمای رنگی مناسب در نظر گرفته می‌شود. همچنین، تا زمانی که نور به درستی تنظیم شده و به سطوح مناسب رسانده شود، می‌تواند به بهبود تمرکز و عملکرد شما کمک کند.

بهترین لامپ برای اتاق مطالعه

بهترین لامپ برای مطالعه ال ای دی CRI90+ سفید طبیعی (۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ کلوین) است. علاوه بر آن داشتن چراغ مطالعه نیز با لامپ ۹ تا ۱۲ وات مناسب است.

همچنبن یکی از بهترین انواع چراغ سقفی توکار، چراغ ریلی و چراغ آویز برای تولید نور یکنواخت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *