پایه های بتنی

تصاویر از آرشیو نیکامهر


پایه‌های سیمانی و تیرهای بتنی مسلح به تیری گفته می‌شود . که میلگرد‌ها و سیم‌های فولادی قبل از ریختن بتن بصورت اسکلت فولادی در قالب قرار گرفته . و پس از اینکه بتن ریخته شد مقاومت آن را افزایش دهد. پایه‌های نوع توپر با مقطع چند ضلعی که از میل گردهای بلند و بتن ساخته می‌شوند، که بطور معمول بصورت H. شکل (I. شکل) و یا مقطع چهار گوش باشند به اصطلاح بتن مسلح می‌گویند. زیرا دو ماده آرماتور و بتن در ایجاد نیروی مقاوم پایه بطور مشترک عمل می‌نمایند.

برای دسترسی به تجهیزات نصب شده در سر تیر‌های بتنی و امکان بالا رفتن راحت سیمبانان بدون استفاده از بالابر یا نردبان روی تیر‌ها محل هایی به عنوان پلکان به چشم می‌خورد . این پله‌ها چه بصورت دائمی روی پایه‌های سیمانی و تیرهای بتنی مسلح وجود داشته باشند و چه بصورت موقتی ایجاد شوند . امکان بالا رفتن به این گونه تیر‌ها را فراهم خواهند نمود .

اهمیت یکنواخت سازی و رعایت فاصله تعریف شده این سوراخ‌ها . توسط همه سازندگان به جهت متناسب سازی ساخت کنسول پین‌ها، سکوهاس ترانس و سرکابل‌ها بر اساس رعایت این فواصل الزامی گردیده است.

منظور از قدرت اسمی تیر‌های بتنی مقدار بار قابل تحمل تیر در ظرایط کار همیشگی است . و قدرت نامی یا قدرت نرمال نیز گفته می‌شود . مقاومت در مرحله ارتجاعی تیر به مقدار ۵ / ۱ برابر قدرت اسمی تیر است . که در صورت وارد شدن به تیر و پس از برداشتن نباید در آن تغییر شکل همیشگی ایجاد شود . در پایه بتنی سالمی که برابر مشخصات فنی تهیه شده باشد . نیرویی که تحمل خواهد کرد .  برای تیر‌های با قدرت ۴۰۰ کیلو گرم نیرو و کمتر باید بالا‌تر از سه برابر و برای تیرهایی با قدرت بیش از ۴۰۰ کیلو . گرم نیرو باید بالاتر از ۵ / ۲ برابر نیروی مجاز باشد .

جدول اطلاعات تیر‌های بتنی مسلح

 

 

برای شناخت بیشتر تیرهای سیمانی و انتخاب مناسب تر برای مکان مورد نیاز خود میتوانید به بخش مقالات ما در صفحه ی اخبار مراجعه کرده تا به روز ترین اطلاعات را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد . جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در بخش تماس با ما  ارتباط برقرار نمایید . پیج اینستاگرام نیکامهر نیز در این زمینه در خدمت شما همراهان عزیز و گرامیست . 

 

 

2 دیدگاه

  • من واقعاً از این مقاله لذت بردم! همیشه علاقه‌مند به مطالعه و یادگیری درباره ساخت و ساز و مهندسی بوده‌ام و این مقاله به من اطلاعات جالب و کاربردی درباره پایه‌های سیمانی و تیر‌های بتنی مسلح داد. توضیحاتی که در این مقاله آمده است، بسیار کامل و روشن بوده و به من کمک کرده است تا بهترین مدل‌ها و مصالح را برای ساخت و ساز استفاده کنم. با این اطلاعات، می‌توانم پایه‌ها و تیرهای مسلح را به‌طور صحیح طراحی و اجرا کنم تا سازه‌هایی مقاوم و ایمن ایجاد شود. بسیار ممنونم از ارائه این محتوای مفید!

  • این مقاله واقعاً یک راهنمای جامع برای پایه‌های سیمانی و تیرهای بتنی مسلح بود. من به تازگی یک پروژه ساختمانی داشتم و به دنبال اطلاعات دقیقی در مورد این عناصر بودم. این مقاله برایم به عنوان یک راهنمای کامل عمل کرد و به من کمک کرد تا انتخاب درستی انجام دهم. اگر شما هم مشتاق به ساخت یا تقویت پایه‌های سیمانی و تیرهای بتنی هستید، این مقاله را به شدت توصیه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *