شدت نور

شدت نور , شدت روشنایی,لومن,کاندلا,شار نوری,درخشندگی,اندازه گیری نور,تابش,


ما اغلب لامپ های خود را با توجه به مصرف وات آنها می خریم بدون اینکه از میزان نوری که آنها پخش می کنند مطلع باشیم !چگونه سطح روشنایی و شدت نور مورد نیاز ، برای کاربردهای مختلف را ، برای دستیابی به نور ، ایمنی مطلوب و همچنین راحتی بصری تعیین می کنیم؟ و آیا یک منبع نور خاص ، شدت نور کافی برای برنامه مورد نظر را فراهم می کند یا خیر ؟

 

چگونه نور را اندازه گیری کنیم؟مطالب زیر به شما کمک می کند نور را اندازه گیری کنیم :

در نورپردازی معماری ، شدت نور یا خروجی نور . برای درک اینکه آیا یک منبع نور خاص ، نور کافی برای یک برنامه مورد نظر را فراهم می کند یا خیر ، اندازه گیری می شود . صنعت روشنایی برای طیف وسیعی از کاربردها و انواع فضا ، توصیه‌های ثابتی در سطح نور دارد . به ویژه درک شدت نور. به منظور ارزیابی صحیح اینکه آیا یک فضا دارای شرایط روشنایی کافی است یا خیر ، مفید است .  نحوه اندازه‌گیری شدت نور، تفاوت بین لومن و روشنایی (و معنای آنها) است، پس شناخت این مهم ، به ما کمک میکند تا بتوانیم شناخت بیشتر . و انتخاب بهتری برای نور پردازی محل مورد نظر خود ، اعمال کنیم . در هنر نورپردازی و دیزاین ، این اصل اساسی و بسیار حائز اهمیت است . این مقاله چند اصل اساسی مربوط به شدت نور را پوشش می‌دهد .

 

در اینجا یک تصویر ساده وجود دارد که به شما در درک اندازه گیری نور شمع کمک می کند .

تصور کنید یک شمع را در فاصله ۰٫۳۰ متری (۱ فوت) از یک دیوار صاف قرار دهید که روی آن یک شکل مربع به اندازه ۰٫۰۹ متر مربع (۱ فوت مربع) کشیده ایم . یک لومن در هر فوت مربع این سطح را روشن می کند .

شمع گسترده ترین منبع اندازه گیری در صنعت روشنایی است. [ “چرا ما هنوز از کلمه “شمع” برای اندازه گیری نور در این روزگار استفاده می کنیم؟ توضیح این انتخاب به ریشه خود شمع برمی گردد . زمانی که مردم شروع به اندازه گیری شدت نور کردند، شمع ها رایج ترین منبع نور موجود بودند . در آن زمان ، صنعت شمع سازی روشی ثابت ، مطمعن ، تمیز و کارآمد برای اندازه گیری نور ارائه می کرد . بنابراین ، ما حتی تا به امروز از این عبارت معروف استفاده می کنیم .] پس میدانیم که شدت نور (Light Intensity) برابر است با ميزان نور منتشر شده از کندل يا شمع که با cd نشان داده مي شود .

 

چگونه می شود شدت نور و روشنایی را اندازه گیری کنیم و چه فایده ای دارد؟

تعاریف مختلفی از شدت نور وجود دارد . این تعریف‌ ها معمولاً بر پایه درخشش شعله یک شمع استاندارد . یا درخشش یک رشته نورانی با یک طراحی ویژه بوجود می آیند. یکی از معروف‌ ترین این استاندارد ها استاندارد انگلیسی توان‌ شمع است. یک توان‌ شمع برابر نوری است که بوسیله یک شمع با وزن ۷۵ گرم و سرعت سوختن ۱۲۰ شمع در ساعت تولید می شود. یکی از دیگر از واحد های اندازه گیری این ویژگی ویوله است . این یکا اولین واحد اندازه گیری بود که به ویژگی‌ های یک لامپ مخصوص وابسته نبود.

 

چرا ما باید شدت نور را اندازه بگیریم؟

 

 • چون در تکمیل پروژه و نصب چراغ ها ما باید از درستی و بهره وری میزان نور موردنیاز مطلع شویم . و کسب تجربه ای شود تا در محاسبات بعدی آن را به کار گیریم.
 • شار نوری هر لامپی بعد از مدتی کار کردن یا گذشتن بیش از حد عمر آن در انبار، کم می شود . و شدت نور مورد نیاز ما برآورده نمی شود و مجبوریم تعداد لامپ های بیشتری تهیه کنیم و شاید به صرفه نباشد.
 • می توانیم با اندازه گیری مجدد و گرفتن درصد بهره وری، لامپ های جدید را با نوع قدیمی آن مقایسه کنیم . و همین امر باعث می شود که از پیشرفت کارمان مطلع شویم.

 

واحد های اندازه گیری نور چیست ؟

خوب ، وقتی در مورد واحد نور صحبت می کنیم ، از نظر عملی معنی چندانی ندارد . این امر عمدتاً به این دلیل است که نور یک مقدار فیزیکی نیست . و در نتیجه ، نمی توان آن را اندازه گیری کرد . با این حال ، نور خصوصیات بدنی مختلفی دارد . مانند طول موج ، شدت ، سرعت و غیره دارد و همه این ها را می توان اندازه گیری کرد . از آنجا که نور خواص زیادی دارد و بنابراین ، واحدهای مختلف زیادی برای اندازه گیری آنها وجود دارد . در ادامه به معرفی این واحد های مرتبط با محاسبات روشنایی می‌پردازیم . این کمیت ها از اصول اولیه دانش نورپردازی است . که دانستن آن برای هر طراح و مهندس روشنایی لازم است و توضیح آن ها برای درک بیشتر شدت نور. و مهم تر از آن اندازه گیری شدت آن به ما کمک میکند :

 

کمیت‌های اصلی روشنایی

 

 • شدت روشنایی اولیه
 • حداقل شدت روشنایی متوسط
 • ضریب یکنواختی
 • ضریب یکنواختی طولی
 • کاندلا
 • شار نوری
 • شدت تابش
 • درخشندگی

با توجه به اینکه لامپهای رفلکتوردار نور را در جهت خاصی از فضا منتشر می‌کنند . (نظیر لامپهای هالوژن رفلکتوردار). برای ذکر میزان نور خارج شده از این لامپها از واحد کندل استفاده می‌شود. بنابراین این بدیهی است که برای دو لامپ با مشخصات یکسان و کاملاً مشابه که تنها زوایای رفلکتور آنها با یکدیگر متفاوت است . آنکه زاویه رفلکتور آن کوچکتر است شدت نور بیشتری دارد . چرا که عملاً کل شار نوری منتشر شده از لامپ ، در زاویه محدودتری متمرکز می‌شود ، بنابراین شدت نور بیشتر می‌شود. استانداردهاي روشنايي، مقادير شدت روشنايي لازم در هر محيط را تعيين ميکنند . به عنوان مثال براي يک دفتر کار، شدت روشنایي متوسط ۵۰۰ لوکس و براي يک زمين فوتبال در سطح مسابقات بين المللي تا شدت روشنايي ۳۵۰۰ لوکس توصيه مي شود . برای اطلاع بیشتر از مقادیر شدت روشنایی در هر محیط ، به مقاله ی “استانداردهای شدت روشنایی برای محیط های مختلف  ” مراجعه کنید .

 

تفاوت شدت نور با شار نوری ( شدت تابش )

شدت نور را نباید با دیگر یکاهای نورسنجی مانند شار نوری . که برای توان کل دریافت‌شده از همه ی جهت‌ها بکار می‌رود اشتباه گرفت . شدت نور توان دریافتی از واحد زاویه ی فضایی است . همچنین شدت نور با شدت تابش متفاوت است، شدت تابش یک کمیت فیزیکی عینی برای اندازه‌گیری‌های رادیومتری است.

به بیان دیگر شدت نور عبارت است از شار نوری منتشرشده در یک زاویه و جهت معین از فضا . بر همین اساس، اگر دو لامپ مشابه، شار نوری یکسانی تولید کنند اما زاویه ی رفلکتور (منعکس‌کننده) در آن‌ها متفاوت باشد، آن‌که زاویه ی رفلکتور کوچکتری دارد شدت نور بیشتری تولید می‌کند . زیرا شار نوری آن در زاویه ی محدودتری متمرکز می‌شود . برای نمونه، شدت نور یک لامپ ۵۰ وات هالوژن استاندارد با رفلکتور ۳۸°، ۱۵۰۰ کاندلا، اما با رفلکتور ۱۰°، ۸۲۰۰ کاندلا خواهد بود. مقدار شدت نور در مخروطی به زاویه فضایی یک استرادیان برابر است با مقدار شار نوری در آن مخروط.

 

بهترین متریک برای اندازه گیری شدت نور چیست؟

متخصصان نورپردازی از نورسنج (که نور سنج یا لوکس متر نیز نامیده می شود) برای اندازه گیری میزان نور در یک فضا روی یک سطح کاری خاص استفاده می کنند . نورسنج دارای سنسوری است که نور تابیده شده روی آن را اندازه گیری می کند و میزان روشنایی قابل اندازه گیری را در اختیار کاربر قرار می دهد . این دستگاه ها معمولاً توسط عکاسان برای کمک به محاسبه نور مناسب استفاده می شود . با این حال ، همچنین برای اندازه گیری و تأیید سطوح نور در محیط ساخته شده ، یک ابزار ضروری هستند . اگر نور را برای ایمنی یا نور بیش از حد اندازه گیری می کنید که باعث خستگی چشم و اتلاف انرژی می شود، نورسنج ها ابزار بسیار مفیدی هستند .

نیکامهر ، طراح ، محاسبه کننده روشنایی و تولید کننده انواع پایه روشنایی ، بهترین مشاور شما در امرمهم نورپردازی است . نیکامهر ، علاوه بر محاسبه ی دقیق میزان روشنایی مورد نیاز شما ، در محیط مورد نظرتان ، با ارائه ی انواع مختلفی از بهترین کیفیت ها و تضمین شده ترین محصولات روشنایی ، شما را تا رسیدن به مطلوب ترین نتیجه همراهی خواهد کرد . برای دیدن محصولات بیشتر از گالری نیکامهر دیدن کنید . سفارش از طریق تماس با ما و دایرکت اینستاگرام ما برای دستیابی به اطلاعات بیشتر ، همه روزه در اختیار شماعزیزان است . با ما همراه باشید .

 

 

 

2 دیدگاه

 • من واقعاً از این مقاله لذت بردم! همیشه به دنبال یادگیری در مورد شدت نور و تأثیر آن بر محیط‌ها بوده‌ام و این مطلب به من کمک کرد. توضیحاتی که در این مقاله آمده است، بسیار واضح و جامع بوده و به من اطلاعات کافی درباره مفهوم و اهمیت شدت نور داد. از آنجا که من به عنوان یک معمار و طراح داخلی فعالیت می‌کنم، این اطلاعات برای من بسیار مفید بوده و می‌توانم از آنها در طراحی فضاهای مختلف با استفاده از شدت نور بهینه بهره‌برداری کنم. مقاله به طور کلی بسیار خوب و آموزنده بوده و ممنونم از ارائه این اطلاعات کاربردی.

 • این مطلب موجب شد که به عمق و مهمیت نور در زندگی بیشتر فکر کنم. من واقعاً از روش بیان شما لذت بردم، به ویژه چون به طور محاوره ای بود. ازتون متشکرم که این مطلب فوق العاده را با ما به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *