فوندانسیون و برج های نوری و آکس بولتهای پایه چراغ و دیتیل فوندانسیون ها

نحوه ی استفاده فوندانسیون و برج های نوری و آکس بولتهای پایه چراغ و دیتیل فوندانسیون ها . جهتع کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان کلیک کنید


فوندانسیون و پایه های بتنی

ابعاد فونداسیون پایه چراغ و دیتیل فونداسیونها :

فوندانسیون و پایه های بتنی : ابعاد فونداسیون پایه چراغ ها و برج های نوری چند در چند است ؟ دیتیل فونداسیون پایه چراغ روشنایی معابر به چه صورتی است ؟ چگونه خودمان فونداسیون پایه چراغ خیابانی را در محل اجرا کنیم ؟ در مناطق باد خیز چگونه استقامت پایه را تقویت کنیم ؟ آکس بولتهای پایه چراغ به چه صورتی باشد ؟

برای نصب برج های نوری نیاز به فونداسیون مناسب نیاز است که با مشخصات و ارتفاع برج نور متناسب باشد.فونداسیون به دو صورت آماده و یا بتن در جا مورد استفاده قرار میگیرند.

در فونداسیون های آماده، از قبل با توجه به محاسبات سازه عملیات قالب بندی و آرموتور بندی انجام شده و عملیات بتن ریزی انجام میشود .معمولا روز بعد قالبها باز شده و دوره آب دهی فونداسیون آغاز شده و حداقل یک هفته ادامه می یابد.پس از آماده شدن فونداسیون آن را به محل نصب برج نور برده و نصب میکنند.

در فونداسیون درجا ،درهمان ابتدا گودبرداری در محل نصب برج نور انجام شده سپس آرماتوربندی و بعد از آن بتن ریزی در محل نصب آغاز میگردد.بعد از پایان بتن ریزی عملیات آب دهی تا حداقل یک هفته ادامه یافته تا فونداسیون آماده شود.

 

نکته ای که باید به آن  توجه کنیم این است که  که حتماً بولت را طبق شابلون ارسالی از سمت شرکت سازنده نصب کنید . چون شابلون فولادی ارسالی دقیقاً مطابق با بیس پلیت پایه بوده و در هنگام نصب پایه روی بولتها مشکلی به وجود نمی آید . در غیر اینصورت ممکن است هنگام نصب پایه بولتها مطابق با سوراخ های بیس پلیت نباشد و پایه نصب نشود.

 

 

اندازه استاندارد فونداسیون های پایه چراغ ها چیست ؟

به صورت پیش فرض ، ما پایه چراغ های خیابانی را در ابعاد ۶ متر ، ۹ متر ، ۱۰٫۵ متر ، ۱۱٫۵ متر و ۱۲ متر تولید میشود . دقت کنید که هر چه فونداسیون یک پایه قوی تر باشد ، طول عمر و استقامت آن در شرایط نا به هنجار بیشتر خواهد بود .

مسئله دوم این است که ممکن است این پرسش برای شما پیش بیاید که پایه چراغ های لوله ای از نظر ابعاد فونداسیون چه فرقی با پایه چراغ چند وجهی دارند ؟ پاسخ این است : هیچ فرقی ( البته در حالت استاندارد ) . اگر یک پایه اختصاصی با مشخصات فنی خاص که دارای وزن بالایی است بخواهید ، خوب طبیعی است که با فونداسیون آن را نیز تقویت کنید .

ابعاد پشنهادی ما برای ابعاد فونداسیون پایه چراغ های خیابانی به صورت زیر است :

فونداسیون پایه چراغ ۳ متری ( پارکی ) : مکعب مستطیل ۳۵ * ۳۵ * ۴۰ سانتیمتر

فونداسیون پایه چراغ ۶ متری : صفحه بالا  ۳۰ * ۳۰  سانتیمتر – صفحه پایینی ۵۰ * ۵۰  سانتیمتر – ارتفاع ۷۰ سانتیمتر و یا فونداسیون ۴۰ *۴۰ به ارتفاع ۸۰ سانتیمتر

فونداسیون پایه چراغ ۹ متری : صفحه بالا ۴۰ * ۴۰ سانتیمتر – صفحه پایینی ۶۰ * ۶۰ سانتیمتر – ارتفاع ۱ متر و یا فونداسیون ۴۰*۴۰ به ارتفاع ۱۶۰ سانتیمتر

فونداسیون پایه چراغ ۱۲ متری : مکعب مستطیلی با صفحه ۶۰ * ۶۰ و ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر

نکته : این ابعاد برای پایه پرچم های شهری فلزی هم در همین ارتفاعات پاسخگوست .

 

 

آکس بولتهای فونداسیون پایه چراغ به چه صورتی باشد ؟

آکس به معنی وسط چیزی را در نظر گرفتن است و در اینجا به معنای نقطه وسط سوراخ بیس پلیت است . برای اینکه موقعیت سوراخ های بیس پلیت مشخص شود تا در مواقعی که دسترسی به شابلون نیست و ما می خواهیم بگوییم که فاصله بولتها به چه صورتی باشد . فاصله آکس به آکس سوراخ ها را به مشتری می گوییم . یا زمانی که مشتری پایه ای را آماده دارد و می خواهد فقط فونداسیون آن را سفارش دهد . فاصله آکس به آکس به فاصله وسط سوراخ اول یا بولت اول تا وسط سوراخ یا بولت کناری آن است . اما بهتر است تا حد امکان از شابلون استفاده شود تا میزان خطا به حداقل مقدار ممکن برسد .

 

ابعاد فونداسیون پایه چراغ در مناطق باد خیز به چه صورتی است ؟

ابعادی که برای فونداسیون پایه چراغ ها عرض شد برای حالتی است که در شرایط استاندارد آب و هوایی و خاک مناسب در نظر گرفته شده است . در مواردی که خاک محل مورد نظر برای نصب پایه چراغ سست و ماسه ای باشد . پایه قرار است روی تپه یا در ارتفاعات نصب شود . منطقه دارای بادهای شدید و طوفان های فصلی با سرعت بالا است . وزن پایه ما بالاتر از حد استاندارد است . منطقه زلزله خیز است . حتماً باید ابعاد فونداسیون بزرگتر شود تا استقامت آن تقویت شود چون در این شرایطی که ذکر شد در اکثر موارد احتمال افتادن پایه از فونداسیون وجود دارد و معمولاً پایه از بدنه خم نمی شود یا نمی شکند ( البته احتمال آن وجود دارد ولی بسیار نادر است ) .

لذا در این موارد بهتر است ابعاد فونداسیون پایه چراغ طبق نظر کارفرما یا مهندس ناظر اجرا شود تا مقدار ریسک به حداقل ممکن برسد .

 

مشخصات فنی فوندانسیون برج های نوری

 

 

فوندانسیون پایه ی بتنی برای زمین های سست

 

فوندانسیون پایه های بتنی برای زمین های معمولی

 

 

تصاویری از برخی پروژه های فوندانسیون بتنی ( ازآرشیو نیکامهر)

فوندانسیون و پایه های بتنی  . سفارشات شما از طریق تماس با ما در هر لحظه و همیشه ، قابل ثبت است . برای اطلاع از محصولات دیگر به صفحه ی محصولات مراجعه کنید .

نیکامهر ، تولید کننده تخصصی انواع پایه روشنایی : چمنی ، پارکی ، بلواری و .. . انواع یراق آلات فلزی و خدمات شبکه توزیع برق . محاسبه ی روشنایی و هرگونه مشاوره در این زمینه با افتخار در خدمت شماست .

جهت سفارش ، بازید نمونه های بیشتر و اطلاع از قیمت ها لطفا به صفحه ی اینستاگرام ما مراجعه نموده و یا با شماره تماس های درج شده در قسمت تماس باما ارتباط حاصل فرمایید .

ارسال سیم و کابل به سراسر ایران .

 

آدرس اینستاگرام ما : https://www.instagram.com/nikamehrkavir/

2 دیدگاه

  • این مقاله واقعاً مفید بود! من همیشه علاقه‌مند به مهندسی عمران و ساخت و ساز بوده‌ام و این مطلب به من اطلاعات کاملی در مورد فوندانسیون و پایه‌های بتنی ارائه داد. توضیحات جامع و عملی در این مقاله آمده است و من به راحتی متوجه شدم که چگونه فوندانسیون‌ها و پایه‌های بتنی برای ساخت‌وساز مناسب طراحی و اجرا می‌شوند. بسیار ممنونم از ارائه این اطلاعات مفیدتون.

  • این مقاله در مورد فوندانسیون و پایه‌های بتنی واقعاً مفید بود. به عنوان یک سازنده و علاقه‌مند به ساخت و ساز، اطلاعاتی که در این مقاله یافتم، برایم بسیار قابل اجرا و مفید بود. بدون شک، این مقاله را به همه علاقه‌مندان به ساخت و ساز و سازندگان حرفه‌ای توصیه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *