وظیفه اصلی پروژه‌های روشنایی عمومی ارائه بهترین نور در فضاهای عمومی در طول شب برای ایمنی بیشتر مردم است. روشنایی امکان تردد ایمن و فعالیت‌های تفریحی افراد در شب را فراهم می‌کند. بنابراین، خیابان‌ها و گذرگاه‌ها باید دید ممتازی را برای عابران پیاده فراهم کنند و از اشتباهات نصب پایه چراغ روشنایی جلوگیری شود.

برای دستیابی به این نتیجه، شناخت انواع لامپ‌ها، محاسبه شعاع، دمای رنگ، فاصله بین پایه چراغ‌های روشنایی، محل ترانسفورماتورها و بسیاری از جنبه‌های دیگر ضروری است.

در این پست رایج‌ترین اشتباهات نصب پایه چراغ روشنایی را لیست کرده و نحوه عملکرد این بخش را توضیح خواهیم داد. همچنین جزئیاتی در مورد مسئولیت‌ها و اهمیت استفاده از فناوری را خواهید یافت.

اصلی‌ترین اشتباهات رایج در نصب پایه چراغ روشنایی

اشتباهات در روشنایی عمومی حین نصب پایه چراغ روشنایی باعث ناامنی می‌شود و می‌تواند منجر به حوادث رانندگی شود. ناگفته نماند که نبود روشنایی کافی امکان انجام جرم را فراهم می‌کند. از سوی دیگر، استفاده از لامپ‌های معمولی به دلیل انتشار گاز در جو، آسیب جدی به طبیعت وارد می‌کند.

چندین اشتباه در پروژه‌های روشنایی عمومی وجود دارد که شامل مدل‌ها و اندازه‌های چراغ‌ها برای مکان‌های خاص است که بدلیل مصرف زیاد برق هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. در اینجا چند عدد از اصلی‌ترین اشتباهات رایج در پروژه‌های روشنایی عمومی آورده شده است تا با رعایت این نکات از اشتباهات جلوگیری شود.

  • لامپ نامناسب

لامپ‌های LED بهترین گزینه برای روشنایی هستند. این لامپ‌ها نیاز کمتری به تعویض و تعمیر دارند. بخار جیوه، بخار سدیم و لامپ‌های متال هالید در مقایسه با لامپ LED دارای معایبی هستند. آنها دوام کمتری دارند، روشنایی می‌تواند ناکافی یا بسیار قوی باشد و باعث خیرگی در مسیرهای ترافیکی شود. از طرف دیگر لامپ‌های LED روشنایی یکنواختی را تولید می‌کنند و مصرف انرژی را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهند.

  • محاسبه شعاع نادرست

هنگام اجرای پروژه‌های روشنایی، متخصصان محاسبات مختلفی را برای تایید عوامل مختلف انجام می‌دهند. یکی از آنها محاسبه شعاع است که در صورت ناکافی بودن، دید در خیابان‌ها را مختل می‌کند و کاربران جاده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و میتواند باعث ایجاد اشتباه در نصب پایه چراغ روشنایی. پایه‌های روشنایی را نمی‌توان به سادگی بدون تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی نصب کرد. تکنسین‌ها نیازهای محیط، ارتفاع پایه، کارایی نور، ولتاژ عملیاتی و زاویه تابش ایده آل را ارزیابی می کنند. قرار دادن قطعات بدون محاسبات روشنایی باعث بروز حوادث و اختلال در دید کاربر می شود.

  • دمای رنگ نامناسب

پروژه‌های روشنایی دارای لامپ‌های LED با دماهای مختلف هستند تا نیازهای مکان‌های مختلف را برآورده کنند. رنگ‌های گرم، نور زرد تولید می‌کنند که برای آرامش مناسب هستند، زیرا محیط‌ها را دنج‌تر می‌کنند. از سوی دیگر رنگ‌های سرد، نور سفید تولید کرده که برای هوشیاری رانندگان ایده آل است. بنابراین پایه‌های دارای لامپ دمای سرد برای روشنایی خیابان‌ها و معابر مناسب هستند.

دمای نور مناسب برای معابر
دمای نور مناسب برای معابر
  • فاصله نادرست بین پایه‌های چراغ روشنایی

یکی دیگر از اشتباهات نصب پایه چراغ روشنایی فاصله غیر استاندارد بین هر پایه است. نصب سیستم‌های روشنایی عمومی از اصولی پیروی می‌کند تا از وضوح کارآمد و حداکثر عملکرد تجهیزات اطمینان حاصل شود. میانگین فاصله بین پایه‌های در جاده باید ۳۵ متر باشد و حداکثر فاصله ۴۰ متر است. در مناطق تجاری، سازه‌ها ممکن است با فاصله ​​کمتری از هم قرار گیرند.

  • محل نامناسب ترانسفورماتور

اندازه و محل ترانسفورماتورها با توجه به منطقه‌ای که نصب در آن انجام می شود، تعیین می‌شود. آنها نباید در مکان‌های نامناسب نصب شوند زیرا مستقیما با ظرفیت توزیع انرژی الکتریکی تداخل خواهند داشت. برای شناسایی مکان مناسب، متخصص مدارها، ویژگی‌های محیطی، ظرفیت شبکه، توان اسمی و سایر عوامل تعیین کننده را ارزیابی می‌کند.

خرید پایه روشنایی از شرکت نیکامهر

جلوگیری از بروز اشتباهات نصب پایه چراغ روشنایی

خیرگی: یکی از اشتباهات نصب پایه روشنایی
خیرگی: یکی از اشتباهات نصب پایه روشنایی

در حین نصب پایه‌ی چراغ روشنایی ممکن است اشتباهات مختلفی رخ دهد که می‌توان از آن‌ها با دقت و توجه به موارد زیر جلوگیری کرد:

۱٫ نامناسب بودن مکان نصب: انتخاب مکان نصب بسیار مهم است. مطمئن شوید که پایه چراغ در جایی که تردد افراد زیاد است، نصب می‌شود و از مسیرهای اصلی عبور ندارد.

۲٫ نصب نادرست ارتفاع: ارتفاع مناسب برای نصب چراغ را انتخاب کنید تا نور بهتری فراهم شود و در عین حال از دید دیگران نیز خیره‌کننده نباشد.

۳٫ استفاده از متریال نامناسب: مطمئن شوید که متریال مورد استفاده برای نصب پایه چراغ، با محیط و شرایط آب و هوایی مطابقت دارد تا دوام بیشتری داشته باشد.

۴٫ نادیده گرفتن دستورالعمل‌ها: هر چراغ روشنایی دارای دستورالعمل‌های خاص نصب است. عدم رعایت این دستورالعمل‌ها ممکن است منجر به نصب نادرست و یا عملکرد نامناسب چراغ شود.

۵٫ اتصالات الکتریکی نادرست: اگر شما قصد نصب چراغی با اتصالات الکتریکی دارید، حتماً از یک فرد متخصص و ماهر در این زمینه کمک بگیرید تا اتصالات به درستی انجام شود و خطرات الکتریکی جلوگیری شود.

۶٫ عدم استفاده از ابزار مناسب: برای نصب چراغ روشنایی، ابزار مناسب و صحیح را استفاده کنید تا نصب بهتری داشته باشید و از صدمات به محیط و یا خودتان جلوگیری شود.

در این مقاله ۵ اشتباه رایج در پروژه‌های نورپردازی عمومی را خواندیم. در نظر گرفتن فناوری‌های جدید مانند LED برای کاهش هزینه با ایمنی و حفظ پتانسیل انرژی شبکه‌های الکتریکی ضروری است.

همچنین برای جلوگیری از بروز اشتباهات حین نصب باید به مواردی مانند مکان نصب، ارتفاع مناسب، انتخاب متریال، توجه به دستورالعمل‌ها، اتصالات الکتریکی و استفاده از ابزار مناسب توجه کرد.

2 دیدگاه

  • این مطلب عالی بود! دانستن این نکات که در نصب پایه چراغ روشنایی موثر هستند بسیار جذاب است! با توجه به نکات این مقاله میتوان به راحتی از اشتباهات حین نصب پایه چراغ روشنایی جلوگیری کرد. نکاتی مثل دمای رنگ و فاصله بین پایه ها و همچنین محل نامناسب ترانسفورماتور بسیار جالب بودند! با تشکر فراوان برای انتشار این مطلب!

  • بسیار جالب بود! با توجه به این نکات و رعایت کردنشون میشه از مشکلات جدی مثل ایجاد خیرگی و نور نامناسب جلوگیری کرد و روشنایی خیابان و معابر رو ایده آل کرد! نکاتی که برای من خیلی جالب بودن شامل دمای رنگ، لامپ مناسب و محاسبه شعاع نور بودن. پایه چراغ روشنایی برای افزایش امنیت خیلی مهمه و امیدوارم این نکات هم رعایت بشن تا راحتی شهروندان نیز تامین بشه! ممنون برای به اشتراک گذاری این مقاله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *