درصد بازتاب رنگ

درصد بازتاب رنگ برای ارزیابی توانایی چراغ و پروژکتور در ارائه رنگ اشیا


درصد بازتاب رنگ یا Color Rendering Index

درصد بازتاب رنگ یا Color Rendering Index : حتما تا به امروز با این موقعیت برخورد داشته اید که یک رنگ واحد را در ۲ موقعیت مکانی مختلف ، متفاوت ببینید ! علت چیست ؟ چرا رنگ ها در برخورد با محیط های مختلف دچار تغییر میشوند ؟ آیا این تغییر از خطای انسانی نشات می گیرد ؟ چه باید کرد تا این خطا به کمترین میزان برسد؟جواب تمام این سوالات در یک واژه خلاصه میشود :

درصد بازتاب رنگ یا  (Color Rendering Index).

درصد بازتاب رنگ که به اختصار CRI  نامیده میشودیک سیستم بین المللیست که برای ارزیابی توانایی چراغ و پروژکتور در ارائه رنگ اشیا استفاده می شود.

تاریخچه :

تاریخچه درصد بازتاب رنگ یا Color Rendering Index : از سال ۱۹۶۵ میلادی CRI به عنوان استاندارد کیفیت نور در نظر گرفته شد. هر محصول مولد نور اعم از لامپ ، چراغ و غیره دارای یک آزمون CRI می باشد .  و نتیجه آن بازه ایست بین ۱ تا ۱۰۰ که عدد ۱۰۰ نزدیک ترین کیفیت به نور خورشید می باشد . برای این سنجش ، از نور خورشید به عنوان معیار استفاده میشود . و CRI  خورشید، ۱۰۰ در نظر گرفته میشود . .پس با این تفسیر یعنی هرچه CRI بالاتر باشد (بر اساس مقیاس ۰ تا ۱۰۰) ، رنگ غنی تر و طبیعی تر به نظر می رسد.

این شاخص نشان میدهد که نور تولید شده توسط لامپ از چه تعداد رنگ تشکیل شده است . هر چه اندازه درصد CRI بزرگتر باشد، یعنی به نور طبیعی نزدیکتر بوده و رنگ ها واقعی تر هستند . پس به طور دقیق جلوه رنگهایی که از جسم به واسطه لامپ به چشم ما میرسد ، بهتر خواهد بود و میتوان جسم را با رنگهای واقعی تری مشاهده کرد .

هر چه اندازه درصد CRI بزرگتر باشد، یعنی به نور طبیعی نزدیکتر بوده و رنگ ها واقعی تر هستند

 

برای دسترسی داشتن به بهترین اطلاعات ، بهتر است هنگام خرید لامپ مورد نظر، نگاهی دقیق تر به جلد آن داشته باشید . جدول اطلاعات بازتاب نور اکثرمواقع روی جلد لامپ درج شده است که با مراجعه به آن میتوان متوجه درصد بازتاب رنگ لامپ مورد نظر شد .

۱A = %90 – %۱۰۰

۱B = %80 – %۹۰

۲A = %60 – %۷۰

۲B = %50 – %60

 

جدول اطلاعات بازتاب نور

کار با CRI

اکنون زمان نورپردازی محیط اطراف خود و خرید لامپ و چراغ مورد نظر ، ممکن است بخواهید با مقایسه ی رتبه بندی CRI لامپ های مختلف . انتخاب سنجیده تری داشته باشید .  برای مقایسه CRI دو لامپ مختلف توجه به این نکته ضروری است که نباید  دمای رنگ لامپ های مورد مقایسه ی شما مختلف باشد . به طور مثال شاخص نمود رنگ در تمام نورهای سفید هم به یک مقدار ثابت نیست. مقایسه ی عدد CRI  فقط در صورت نزدیک بودن دمای رنگ لامپ ها معتبر است. تفاوتهای CRI بین لامپها معمولاً قابل توجه نیستند . (برای چشم قابل مشاهده است) ، مگر اینکه تفاوت بیشتر از نسبت ۳ به ۵ باشد.


CRI لامپ های فلورسنت از حدود ۵۰ تا حدود ۹۸ برای بهترین نوع چند فسفری متغیر هستند . LED های سفید رنگ معمولی دارای CRI 80 یا بیشتر هستند، در حالی که برخی از تولید کنندگان ادعا می کنند که LED های آنها تا ۹۸ CRI را دارند .

درصد بازتاب رنگ یا Color Rendering Index

خرید و مشاوره :

بهترین انتخاب در زمان تصمیم گیری برای نور پردازی محیط مورد نظرتان ، دقت در جزئیات تعیین کننده مانند این در صدهاست . با همه ی این تفاسیر اگر وقت و زمان کافی در مورد جمع آوری اطلاعات در این باره را ندارید . بهتر است از یک طراح نورپردازی و یا مشاور روشنایی در این زمینه کمک بگیرید .

امیدواریم این مطلب از صفحه ی اخبار نیکامهر برای شما مفید و مورد استفاده بوده باشد . جهت اطلاعات بیشتر و یا هرگونه سوال در این زمینه ، انتقاد و یا پیشنهاد میتوانید از طریق فیلد ثبت نظر در پایین این صفحه در نظر سنجی ما شرکت کرده و اقدام کنید .

نیکامهر تولید کننده انواع پایه روشنایی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *