ریخته گری فلزات فرآیندی ۷۰۰۰ ساله است که هم در تولیدات صنعتی  و هم در هنرهای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. در طی فرایند  ریخته‌گری فلز، فلز مذاب از یک بوته به قالب منتقل میشود . پس از آن  فلز و قالب خنک می شوند و جسم فلزی برداشته شده و فرایند به اتمام میرسد.

در طول تاریخ، ریخته گری فلز برای ساخت ابزار، سلاح و اشیاء مذهبی استفاده شده است. ریخته گری یک روش ارزان قیمت برای ایجاد اشکال و طرح های پیچیده و همچنین ایجاد مضرب از یک شی است. فرآیند ریخته گری فلز کاربردهای گسترده ای در سراسر تولید دارد.

روش ریخته گری فلزات

ریخته گری فلزات در دو دسته اصلی قرار می گیرد: فرآیندهایی با قالب های قابل استفاده مجدد (دائمی) و فرآیندهایی با قالب های یک بار مصرف (موقت). در هر دو فرآیند، ریخته‌گر مواد فلزی را در یک بوته ذوب می‌کنند، آن را در قالب می‌ریزند، سپس مواد قالب را پس از سرد شدن و جامد شدن خارج می‌کنند.

قالب های یک بار مصرف (موقت)

استفاده از قالب موقت  روشی است که در آن از قالب های یکبار مصرف استفاده می شود . این قالب ها معمولاً از شن و ماسه ، پوسته سرامیکی، گچ یا فوم ساخته می شوند. ساخت قالب موقت  خود یک فرآیند ارزان و نسبتا سریع است. که  برای تولید در حجم کم بهترین کاربرد را دارد.

قالب های قابل استفاده مجدد (دائمی)

قالب های دائمی قالب های قابل استفاده مجدد می باشند که برای ریخته گری فلز مناسب می باشند. آنها برای مقاومت در برابر دمای داغ فلز مذاب نسبت به سایرین قوی تر و مناسب تر هستند. قالب های دائمی به دلیل استحکام بالا و مقاومت در برابر حرارت، اغلب از فلزاتی مانند فولاد یا چدن ساخته می شوند. قالب های دائمی برای تولید چند قطعه از یک جسم فلزی ایده آل هستند.

ریخته گری
ریخته گری

فرایند ریخته گری مواد ساده

فرآیند ریخته گری فلزات اولیه شامل ایجاد یک الگو و قالب و سپس ریختن فلز مذاب در آن  قالب است. سپس ریخته گر فلز جامد را استخراج کرده و کار  خود را به پایان می رساند . این فرآیند برای انواع مختلف ریخته گری فلز، همراه با اشکال، اندازه ها و موارد مختلف قابل تنظیم است.

مراحل ریخته گری

۱ – انتخاب الگو

قبل از اینکه ریخته گر قالب خود را بسازد ، باید یک الگو برای تعیین شکل قالب تولید  کند. این الگو می تواند یک مدل سه بعدی از جسم  نهایی او باشد. ممکن است به شکل موم، ماسه، پلاستیک یا حتی چوب باشد. برخی از ریخته‌گران از قالب‌های ساخته شده از گچ یا سیلیکون استفاده می‌کنند، که موادی هستند که نمی‌توانند در برابر ریخته‌گری فلز مذاب مقاومت کنند، اما به ریخته‌گر اجازه می‌دهند تا چندین حالت  را برای استفاده در فرایند ریخته گری  امتحان  کند . هنگامی که الگوی خود را تشکیل  می دهد، مطمئن می شود که هنگام سرد شدن فلز، انقباض پیش بینی شده را در نظر گرفته است .

۲ – انتخاب قالب

 پس از ایجاد یک الگو، نوبت به ساخت قالب می رسد. همانطور که پیش تر  ذکر کردیم، می توانید یک قالب قابل استفاده مجدد که معمولاً از فلز ساخته می شود یا یک قالب یک بار مصرف که ممکن است از ماسه، گچ یا پوسته سرامیکی ساخته شود را انتخاب کنید.

۳ – انتخاب متریال ساخت

تمام ریخته گری های فلزی از آلیاژهای آهنی یا غیرآهنی تولید می شوند. آلیاژها مخلوطی از عناصری هستند که بهترین خواص مکانیکی را برای استفاده نهایی در قالب ریختگر فراهم می کنند. آلیاژهای آهنی عبارتند از فولاد، آهن چکش خوار و آهن خاکستری. آلیاژهای غیر آهنی که بیشتر در ریخته گری استفاده می شوند آلومینیوم، برنز و مس می باشند . اگر در یک کوره  جواهرسازی با فلزات گرانبها کار می کنید، ممکن است با نقره، مس، طلا و پلاتین نیز کار کنید.

 4 – ذوب کردن آلیاژ

فرآیندهای ذوب بین آلیاژها متفاوت است زیرا هر آلیاژ دمای ذوب متفاوتی خواهد داشت. اساساً ذوب عبارت است از :  قرار دادن آلیاژ جامد در یک کوره  و حرارت دادن آن روی شعله باز  می باشد .

۵ – ریختن مواد درون قالب

در صورتی که  ریخته گری کوچک است، می توانید به سادگی از بوته ای که فلز در آن ذوب  شده است، مستقیماً داخل قالب بریزید. در فرایند ریخته گری بزرگتر ممکن است به تیم کوچکی نیاز داشته باشد تا فلز را در داخل کوره گرم نگه دارند  و فلز را قبل از ریختن در قالب به داخل یک بوته یا ملاقه بزرگتر منتقل کند.، و پس از آن به داخل قالب بریزند .

2 دیدگاه

  • این مقاله برام واقعاً جالب بود! من همیشه علاقه‌مند بودم به ریخته‌گری و این مقاله به من تمام اطلاعاتی که نیاز داشتم رو درباره این هنر زیبا ارائه داد. توضیحات دقیق و کاملی که در مورد روش‌ها، مواد و مراحل ریخته‌گری داده شده بودند، بسیار جالب بود. واقعاً حالا می‌تونم با اطمینان بیشتری به رویای خودم در ریخته‌گری پیش برم و اثرهای زیبا و منحصر به فردی ایجاد کنم. سپاسگزارم از شما بابت این اطلاعات ارزشمند. حتماً این مقاله رو به دوستانم هم پیشنهاد خواهم کرد. ممنونم از شما بابت این مطلب عالی!

  • این مقاله در مورد ریخته‌گری و فرآیند جذاب تولید اشیاء با استفاده از این روش معرفی شده بسیار جالب و مفهومی بود! من هیچوقت با این موضوع آشنا نبودم و خوشحالم که اطلاعات ارزشمندی از این فرآیند آموختم. توضیحات مفصلی که درباره مراحل ریخته‌گری و نحوه تبدیل مواد اولیه به اشیاء نهایی ارائه شد، واقعاً به من کمک کرد که بهتر متوجه این فرآیند شوم. همچنین، توضیحات در مورد نوع‌های مختلف ریخته‌گری و کاربردهای آن‌ها بسیار مفید و کاربردی بودند. اطلاعات در مورد مزایا و معایب ریخته‌گری هم بسیار جالب و کارآمد بودند.ممنون از نویسنده این مقاله که این اطلاعات ارزشمند را با ما به اشتراک گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *