توضیحات مختصر و مفید در خصوص لامپ متال هالید


لامپ متال هالید نوعی خاص از لامپ تخلیه قوس است که برروی جریان قوس از طریق مقداری نمک یدید همراه با گاز آرگون و فشار بخار جیوه در دمای لوله قوس ۱۰۰۰ درجه کلوین کار میکند.

چه کسی لامپ متال هاید را کشف کرد؟

دکتر ریلینگ در سال ۱۹۶۰، لامپ متال هالید را کشف کرد.

ویژگی ساختاری لامپ های متال هالید چیست؟

لامپ های متال هالید شامل:

۱- حباب شیشه ای

۲- لوله قوسی

۳- الکترود کمکی با مقاومت بالا

۴-glass stem

۵- سیم مولیبدم

۶- گاز آرگون

۷- الکترود

۸- بخارجیوه

۹- یدیدهای ایندیم، تالیم و سدیم

لامپ متال هالید چگونه کار میکند؟

هنگامی که ولتاژ کامل در الکترودهای اصلی اعمال میشود، هیچ قوسی در زمان کلیدزنی ایجاد نمیشود. الکترود کمکی یا الکترود شروع کننده در نزدیکی الکترودهای اصلی متصل به ساقه شیشه، یک تخلیه اولیه بین آن ها ایجاد میکند. الکترود شروع کننده برای ایجاد قوس اولیه بین الکترود اصلی و کمکی، استفاده میشود که متال های نمک هالید را گرم میکند. الکترود کمکی مقاومت بسیار بالایی برای محدود کردن جریان در قوس اولیه دارد. تخلیه ابتدا در آرگون و سپس در جیوه اتفاق میافتد. برای رسیدن به خروجی نور کامل در این لامپ ها، حدود ۵ دقیقه زمان میبرد.

چرا لامپ متال هالید با ساختار بدون قاب است؟

این مدل لامپ دارای ساختار بدون قاب میباشد. مولیبدن به عنوان سیستم برق بیرونی استفاده میشود و غیرمغناطیسی است. دلیل این مسئله این است که جریان ac، از قاب عبور میکند و یک میدان مغناطیسی ضربانی ایجاد میکند که باعث میشود که الکترون از چارچوب خارج و جذب یون های سدیم شود، از طریق دیواره لوله قوس حرکت میکنند و این باعث تخلیه کامل سیم از جریان قوس میشود.

چرا در هر دو انتهای لوله قوس فلزی هالید پوشش بازتابی وجود دارد؟

لامپ متال هالید دارای یک لوله قوسی است که انتهای آن با یک پوشش سفید بازتابنده که برای هدایت مجدد انرژی به لوله استفاده میشود، گرفته میشود. دمای یکنواخت را میتوان در طول کل لوله قوس( به دلیل کوتاهی طول لوله)، حفظ کرد.

لومن متوسط طول عمر(ساعت) لومن/وات حباب وات
۱۰۸۰۰ ۷۵۰۰ ۸۰ BT28 ۱۷۵
۱۷۰۰۰ ۷۵۰۰ ۸۲ BT28 ۲۵۰
۲۰۴۰۰ ۱۵۰۰۰ ۸۵ B37 ۴۰۰
۹۲۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۱۵ BT56 ۱۰۰۰
۱۴۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۰۳ BT56 ۱۵۰۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *